Yüz Terlemesi Tedavisi

Aşırı yüz terlemesi nedenleri, sebepleri nedir? Neden olur, psikolojik midir?

Yüz terlemesi sorunu olanlarda, genellikle terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar (fonksiyon) bozukluğu vardır. Sempatik sistem aşırı duyarlıdır ve fazla çalışmaktadır. Normal fonksiyonun bazı kişilerde artmış olmasından kaynaklanır. Neden olarak başka bir hastalık, hormon bozukluğu vb durumlar yoktur. Yapılan tüm tetkikler normal bulunur. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla (bazen aklınıza gelmesi ile) başlayabilir..

Aşırı yüz terlemesinin bir zararı, sakıncası, tehlikesi var mıdır?

Yüz terlemesinin hayati tehlikesi yoktur. Ancak oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Terlemiş ve ıslak yüzün anormal görüntüsü çoğu zaman problem oluşturur. Yaşanan sorunlardan bazıları aşağıdadır.

Yüz-kafa terlemesi nasıl önlenir? Çözümü var mıdır? Tedavisiz geçer mi?

Aşırı yüz terlemesini önlemek zordur. İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle kurtulmak pek mümkün değildir. Terleme şiddetli değilse (nemlenme şeklinde ise) hergün terleme önleyici losyon kullanılarak azaltılabilir.

Kafa, yüz terlemesinde daha etkili tedavi yöntemleri nelerdir?

Krem-losyon şeklinde bölgesel uygulamaların yeterli olmadığı daha şiddetli (ıslanma şeklinde) yüz terlemesinde, terleme ağırlıklı olarak saçlı bölgede ise botoks tedavisi yapılabilir. Terleme yüz ön bölgesinde (mimik bölgesi) ise botoks yapılmaz.

Aşırı yüz terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir mi?

Kalıcı etkili tek tedavi yöntemi klipsli ETS ameliyatıdır. Damlama, akma şeklinde olan terlemede geçici yöntemler yetersiz kalır. Bu konularla ilgili bilgileri aşağıda inceleyebilirsiniz.

 • ter

  Başarı oranı

  Klipsli ETS yüz terlemesinde çok etkilidir. Tedavi sonrası 100 kişiden, 97-98 kişide yüz ve kafada tam kalıcı kuruluk olur. 100 kişiden 2-3 kişide etkisiz, kalabilir, tekrar edebilir. 20-25 dakika sonra yüz terlemesinden ömür boyu kurtulabilirsiniz.

  ter

  Sonuçları

  Çok şiddetli yüz terlemesi olanlarda hayal edilemeyecek derecede etkilidir. Tedavi yapıldığı anda yıllardır süren aşırı yüz terlemesi geçer. Bu tedaviden sonra güven kazanmış olarak evinize dönebilir ve yüzde terleme olmadan işinizde daha çok sorumluluk alabilir, kişisel yaşantınızda rahat edebilirsiniz.

  ter

  Kimlere yapılmalı

  Kalıcı tedavi olmak isteyenlerde, Geçici tedavilerin yetersiz olduğu ve bunlardan bıkıldığı durumlarda, Birçok bölgede aşırı terleme olanlarda, Damlama-akma şeklinde şiddetli yüz ve kafa terlemesi olanlarda tercih edilir.

  ter

  Başka bölgelerde varsa

  Yüz terlemesi için yapılan klipsli ETS sonrası: El terlemesi, yüz kızarması ve ayak terlemesi kendiliğinden geçebilir. Koltuk altı terlemesi aynı ameliyatta farklı bir yere daha klips konularak tedavi edilebilir.

  ter

  Yan etkileri

  100 kişiden 18-20 kişide şiddetli, 12-15 kişide hissedilir refleks terleme görülebilir. Refleks terleme: yüz terlemesinin durmasına tepki olarak bazı kişilerde: bel, karın, kalça, bacaklar gibi bölgelerde (genellikle bel ve göbekte) terlemenin artmasıdır. Hafif ve hissedilir derecede ise önemli bir rahatsızlık vermez. Şiddetli ise kişiyi oldukça rahatsız edebilir.

 • ter

  Önlemler

  Yüz terlemesi oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Terlemiş ve ıslak yüzün anormal görüntüsü yanlış anlaşılabilir.

  Normalden fazla yüz terlemesi varsa; sıcak hava ve nemli ortamda durmamak, alkol ve sigarayı kesmek, kahve, çay ve sıcak içecekler, acı, ekşi ve sıcak gıdalardan kaçınmak, stres ve heyecandan uzak durmak gerekir.

  ter

  Krem-losyon tedavisi

  Uygulaması: krem, losyon, sabun, jel vb yüze (göz, ağız, burun hariç) sürülür. Etki şekli: ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Etkisi: geçicidir, her akşam uygulanması gerekir. Kullanım yeri: yüz ve kafada nemlenme şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: etkisi azdır, alerji, cilt tahrişi yapabilir.

  ter

  İlaç tedavisi

  Uygulaması: antikolinerjik ilaçlar terleme önleyici olarak kullanılabilir. Etki şekli: terleme yapan sempatik sistemi baskılar. Etkisi: geçicidir, 10-12 saatte bir alınması gerekir. Kullanım yeri: yüz ve kafa bölgesinde şiddetli terleme için kullanılır. Sakıncaları: ağız ve boğaz kuruluğu, kabızlık, idrara çıkma zorluğu, görme bulanıklığı, çarpıntı gibi yan etkileri vardır.

  ter

  Botoks tedavisi

  Uygulaması: kafa ve saçlı deriye botox enjeksiyonları yapılır. Etki şekli: ter bezlerinde geçici felç yapar. Etkisi: geçicidir, 6 ayda bir uygulanması gerekir. Kullanım yeri: kafa ve saçlı deride ıslaklık şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: duyu kaybı yapar, pahalıdır.

 • ter

  Fiziksel sorunlar

  Aşırı yüz terlemesi olanlarda yüz makyajı hemen akabilir. Sürekli mendil veya havlu ile dolaşmak zorunda kalabilirler. Kapalı ortamlarda ve toplu taşım araçlarında daha belirgin olabilir. Başkaları tarafından ciddi bir hastalık veya önemli bir problem gibi düşünülebilir.

  ter

  Sosyal sorunlar

  Islak yüzün oluşturduğu anormal görüntü oldukça can sıkıcı olabilir. Yanak yanağa öpüşmek önemli bir problem oluşturur. Yüz terlemesi olanlar görüntüsünden utanarak sosyal ortamlardan, yeni kişilerle tanışmaktan kaçınabilirler. Evde kalmak için mazeret üretebilirler.

  ter

  İşle ilgili sorunlar

  Yüz terlemesi önemli aktiviteler ve iş görüşmeleri esnasında ortaya çıkabilir. Stres ve kaygı ile daha da artabilir. Çalışanlarda yüz terlemesi amirleri veya çalışma arkadaşları tarafından yanlış anlaşılabilir. Yalan söyleme, bir şey saklama, beceriksizlik görüntüsü olarak algılanabilir.

Dr.Bayram Ali Özuslu | © 2004-2014 Tüm hakları saklıdır. | Yasal Uyarı