Ayak Terlemesi Tedavisi

ter

Geçici tedaviler

Ayak terlemesi oldukça sıkıntılı bir terleme şeklidir. Yaz mevsiminde ve ayakkabı çıkarılınca daha rahatsız edici olabilir.

ter

Krem-losyon tedavisi

Uygulaması: terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb ayaklara sürülür. Etki şekli: ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Etkisi: geçicidir, her akşam uygulanması gerekir. Kullanım yeri: ayaklarda nemlenme şeklinde hafif terlemede kullanılır. Sakıncaları: alerji, cilt tahrişi yapabilir. Genelikle etkisiz kalır.

ter

İyontoforez tedavisi

Uygulaması: ayaklara özel cihazla 30 dakika kadar elektrik verilir. Etki şekli: elektrik ter bezlerine şok etkisi yapar, birkaç gün ter durur. Etkisi: geçicidir, haftada 2-3 defa ömür boyu uygulanması gerekir. Kullanım yeri: ayaklarda nemlenme şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: etkisi az, zaman alıcı ve bıktırıcıdır, yanma yapabilir.

ter

Botoks tedavisi

Uygulaması: ayaklarda 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Etki şekli: ter bezlerinde geçici felç yapar. Etkisi: geçicidir, 6 ayda bir uygulanması gerekir. Kullanım yeri: ayaklarda ıslaklık şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: duyu kaybı yapar, pahalıdır.