Yüz Terlemesi Tedavisi

ter

Önlemler

Yüz terlemesi oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Terlemiş ve ıslak yüzün anormal görüntüsü yanlış anlaşılabilir.
Normalden fazla yüz terlemesi varsa; sıcak hava ve nemli ortamda durmamak, alkol ve sigarayı kesmek, kahve, çay ve sıcak içecekler, acı, ekşi ve sıcak gıdalardan kaçınmak, stres ve heyecandan uzak durmak gerekir.

ter

Krem-losyon tedavisi

Uygulaması: krem, losyon, sabun, jel vb yüze (göz, ağız, burun hariç) sürülür. Etki şekli: ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Etkisi: geçicidir, her akşam uygulanması gerekir. Kullanım yeri: yüz ve kafada nemlenme şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: etkisi azdır, alerji, cilt tahrişi yapabilir.

ter

İlaç tedavisi

Uygulaması: antikolinerjik ilaçlar terleme önleyici olarak kullanılabilir. Etki şekli: terleme yapan sempatik sistemi baskılar. Etkisi: geçicidir, 10-12 saatte bir alınması gerekir. Kullanım yeri: yüz ve kafa bölgesinde şiddetli terleme için kullanılır. Sakıncaları: ağız ve boğaz kuruluğu, kabızlık, idrara çıkma zorluğu, görme bulanıklığı, çarpıntı gibi yan etkileri vardır.

ter

Botoks tedavisi

Uygulaması: kafa ve saçlı deriye botox enjeksiyonları yapılır. Etki şekli: ter bezlerinde geçici felç yapar. Etkisi: geçicidir, 6 ayda bir uygulanması gerekir. Kullanım yeri: kafa ve saçlı deride ıslaklık şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: duyu kaybı yapar, pahalıdır.